Velkommen, Gjest. Vennligst logg inn eller registrer deg.
tor 24 mai 2012, 05:51:50

Logg inn med brukernavn, passord og innloggingstid
Søk:     Avansert søk
95362 innlegg i 8942 emner av 3329 medlemmer
Nyeste medlem: GunnarH
* Hovedside Hjelp Søk Kalender Logg inn Registrer
Norbrygg  |  Norbrygg og generelt  |  Konkurranser og andre ølrelaterte begivenheter  |  NM i hjemmebrygging  |  Emne: NM i Hjemmebrygging 2008 0 medlemmer og 2 gjester leser dette emnet. « forrige neste »
Sider: [1] Skriv ut
Skrevet av Emne: NM i Hjemmebrygging 2008  (Lest 1061 ganger)
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« på: søn 11 nov 2007, 08:12:59 »

Det er en stund til, men det er greit å være informert. For på lørdag den 5. april 2008 blir det NM i Hjemmebrygging! Det blir samme plass og tid som ifjor: Studentersamfunnet Bislet (Gamle Frydenlund bryggeri, inngang i Pilestredet langs trikkesporet på vei opp mot rundkjøringen på Bislett). Åpent for publikum: 19.00-01.00, med Generalforsamling kl 17.00 - 18.00. Bra om det blir mange på generalforsamlingen også, det er kommet mange nye medlemmer som gjerne vil kunne få bidra med ferske meninger!

NM2008 sponses av Petit Agentur.

Nærmere info vil enda bli utarbeidet av styret og informasjonen vil være tilgjengelig via hjemmesiden til Norbrygg etter hvert.
Loggført
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« Svar #1 på: ons 19 des 2007, 20:41:16 »

Påmeldingsskjemaet for NM2008 er en modernisert versjon av skjemaet vi tidligere har brukt. Endringen er blitt gjennomført slik at det blir lettere å legge ut vinneroppskriftene på nett, samt at resultatet er bedre lesbar for Webmaster.

Noen opplysninger som tidligere ikke ble spurt:
  • EBC på malten
  • EBC på ølet
  • mengde innmeskings- og skyllevann
  • andel malt i % for lettere å kunne se forholdet mellom de ulike malttypene i et brygg

Ta en titt på det foreløpige påmeldingsskjema og si gjerne hva du synes.
Loggført
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« Svar #2 på: tir 22 jan 2008, 18:44:00 »

Fra nettsiden til Norbrygg:

Delta i NM i Hjemmebrygging

Det er ikke lenge til NM2008, Norges eneste riksomspennende konkurranse hvor hjemmebryggere fra hele landet ivrer om å bli norgesmester i hjemmebrygging. Som i tidligere år får man delta i 5 klasser i flaskekonkurransen samt konkurrere om publikums favoritt. De tre brygg som oppnår flest poeng i flaskekonkurransen vil få delta i SKM (Skandinavisk Mesterskap) i Hjemmebrygging den 18.05.2008 i Århus, Danmark! Ifjor var det danskene som stakk av med seieren, kanskje det blir Norge denne gangen?

Så, hvorfor delta i NM i Hjemmebrygging? Er ikke det bare en konkurranse eksklusivt for den ypperste toppen, de semiproffe hjemmebryggere som vet akkurat hvilken humletype som passer til hvilken underklasse, som teller gjærcellene for hånd, som bruker dyrt utstyr og har flere hyllemeter med brygglitteratur i skapet? Glem det! NM i Hjemmebrygging er for álle som brygger øl hjemme, uansett metode, bakgrunn eller forkjærlighet for visse øltyper. Også brygg laget av maltekstrakt og spraymalt er tillatt i konkurransen!

Det vil si at også du kan delta! Har du nettopp startet med hobbyen så kan det knapt tenkes en bedre anledning til å få ølet sitt testet av utdannede ølsmakere (medlemmene i dommerpanelet) eller av en stor og divers mengde besøkere som kan gi brygget ditt mange poeng i publikums favoritt-klassen. I denne konkurransen finnes det ingen tapere, for alle vil få konstruktive tilbakemeldinger om ølet sitt! Dommerne er oftest erfarne hjemmebryggere selv, som vet hvor skoen trykker. Så dersom du deltar i flaskekonkurransen så vil de være behjelpelige med å melde fra om kanskje meskeskjemaet trenger en justering, om det har vært hygieniske avvik, om gjærtypen passet godt, eller om du bør vurdere andre aspekter som kan gjøre ølet ditt enda bedre.

Norbrygg er for tiden i gledelig vekst og det er bra for hobbyen og hjemmebryggersamfunnet at flere slutter seg til og prøver denne spennende hobbyen. Vi oppfordrer derfor såvel våre nye medlemmer som vår erfarne garden til å delta i årets NM i flest mulig klasser. Så har du noe øl stående fra tidligere brygg, hold av 7 flasker (4 til NM og 3 til SKM dersom brygget havner bland de 3 beste) og send dem inn eller lever dem hos anvist person i Norbrygg! Har du ingen øl å levere: BRYGG mens du ennå kan! Med ca 10 uker igjen er det nok tid til å brygge noen herrlige brygg. Hold av noen flasker og tropp gjerne opp med resten av brygget i fat/kasse for å delta i publikums favoritt-klassen ved selve arrangementet. Mer informasjon om hvor mange flasker som må leveres, samt hvem som tar dem imot ved evt personlig oppmøte, konkurranseregler m.m. kommer senere på nettsiden til Norbrygg.

Før vi glemmer det: deltakelse i flaskekonkurransen til NM2008 er GRATIS for medlemmer i Norbrygg! Tidligere kostet deltakelse 50 kroner per brygg for medlemmer og 100 kroner for ikke-medlemmer. Og dersom du deltar i klassen publikums favoritt, hvor du stiller med minst ett (Cornelius-)fat eller tilsvarende mengde (18 l) i flasker, får du og én venn/følge gratis adgang.

Er du flittig med data eller pensel, og lager du gjerne etiketter for dine brygg, delta så gjerne i etikettkonkurransen! Man har anledning til å delta med én etikett per brygg man deltar i NM med.

Det er ikke utarbeidet ny forhåndsinformasjon til NM2008 ennå, orienter deg enn så lenge gjerne med hjelp av fjorårets informasjon under 'Konkurranser' i menyen. Lykke til!
Loggført
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« Svar #3 på: søn 27 jan 2008, 22:28:47 »

Ifra i dag kan alle som vil være med i NM i hjemmebrygging 2008 (lørdag 5. april 2008 i Studentersamfunnet Bislet, Oslo) melde på bryggene sine! Forhåndsinformasjon, konkurranseregler samt påmeldingsskjema og en liste med definisjoner av øltyper brukt av Norbrygg finner du nå under Konkurranser > NM i hjemmebrygging 2008. Påmeldingsfristen utgår lørdag 22. mars. Lykke til!
Loggført
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« Svar #4 på: man 25 feb 2008, 20:33:24 »

Det er nå lagt ut en 'event' på Facebook. Inviter gjerne vennene dine dit også!  brygging

Klikk her.
Loggført
Webmaster
Administrator
*
Utlogget Utlogget
Innlegg: 409



Vis profil
« Svar #5 på: man 17 mar 2008, 10:33:20 »

Fristen for innsendte brygg til NM2008 er satt på lørdag 22. mars (ikke fredag, det var et lite glipp). Dersom du leverer på døren hos Joakim er leveringsfristen fredag den 28. mars, dagen forbedømmingen finner sted.

Vi oppfordrer samtidig alle hjemmebryggere til å delta i klassen 'publikums favoritt'. Det er ølet i denne klassen som bidrar sterkt med å gjøre NM2008 til et vellykket arrangement! Uten PF-brygg ingen øl til publikumere, som vi forventer vil komme i hopetall i år! Så har du meldt på hjemmebrygg uten å huke av for deltakelse i denne klassen, ta kontakt med Espen eller Eduard i styret (se kontaktinfo øverst på siden).
Loggført
Eduard
Styremedlem
*
Utlogget Utlogget
St. Hanshaugen - Oslo
Innlegg: 3755


Den Gyldne Draabe


Vis profil WWW
« Svar #6 på: tir 8 apr 2008, 19:08:04 »

Påmeldingsskjemaet for NM2008 er en modernisert versjon av skjemaet vi tidligere har brukt. Endringen er blitt gjennomført slik at det blir lettere å legge ut vinneroppskriftene på nett, samt at resultatet er bedre lesbar for Webmaster.

Noen opplysninger som tidligere ikke ble spurt:
  • EBC på malten
  • EBC på ølet
  • mengde innmeskings- og skyllevann
  • andel malt i % for lettere å kunne se forholdet mellom de ulike malttypene i et brygg

Hei! Jeg vil bare takke alle som har meldt på øl i det nye påmeldingsskjemaet.  amen

Veldig mange har vært flittige og fylt ut både EBC på brygg og malten, samt regnet ut andelene til de ulike maltsortene som var brukt. Denne gangen tok det så lite som halvannen time å legge inn alle vinneroppskriftene, noe som før gjerne kunne ta flere timer.  I like!

Jeg så også at enkelte har vært så uheldig til å ha trykt 'enter'-tasten underveis eller prøvd å klikke 'tilbake' i nettleseren for å skrive ut skjemaet. Dette fungerte riktignok før, men denne gangen ei.  Roll Eyes

Ellers så vil jeg etter oppfordring av Joakim (formann i dommerkommitéen) legge om påmeldingsskjemaet litt til neste gang, slik at det blir lett å velge underklasse. Så slipper man å skrive inn underklassen selv, med den faren at det dukker opp en del 'nye' underklasser.

Hvis noen har forslag om hva som ellers kan endres med skjemaet, gjerne si ifra her. Nå er det ihvertfall tidsnok til neste arrangement (Juleølkonkurransen)!  Grin
Loggført

"Milk is for babies. When you grow up you have to drink beer."
Arnold Schwarzenegger
joques
Medlem i Norbrygg
****
Utlogget Utlogget
Oslo
Innlegg: 736



Vis profil
« Svar #7 på: tir 8 apr 2008, 19:13:15 »

Tja, personlig mener jeg at EBC-verdier godt kan få lov til å utgå igjen, da fargebedømning uansett er veldig skjønnsmessig og beregningene er ekstremt omtrentlige uansett. Men det er kanskje bare meg Smiley
Loggført

Joakim Ruud, Botsen Nanobryggeri
For to accuse requires less eloquence, such is man's nature, than to
excuse; and condemnation, than absolution, more resembles justice.
 -Hobbes, Leviathan
Sider: [1] Skriv ut 
Norbrygg  |  Norbrygg og generelt  |  Konkurranser og andre ølrelaterte begivenheter  |  NM i hjemmebrygging  |  Emne: NM i Hjemmebrygging 2008 « forrige neste »
Gå til:  

Bygget på MySQL Bygget på PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 godkjent! CSS godkjent!