Pressemelding resultater NM2008

Bilde: Katharina SkavollLørdag 5. april ble ølbryggernes store festforestilling arrangert på Studentersamfunnet Bislet i Oslo; Norgesmesterskapet i hjemmebrygging 2008. Det var svært god oppslutning om arrangementet med 275 besøkende, hele 100 mer enn i fjor.

Publikum fikk smake på 19 forskjellige typer hjemmebrygget fatøl, servert av bryggemesterne personlig, og stemte frem sine favoritter.  Samtidig vurderte dommerpanelet (Thomas Berge, Geir Ove Grønmo og Gustav Jørgensen) et større antall innsendte flaskebrygg i fem forskjellige klasser. Et rekordantall på 68 brygg deltok i flaskekonkurransen.

Resultatene ble slik: 

Lys lager: 

  1. Arild Tandberg  – ”Stare Plzň”
  2. Tore Tverå  – ”Pseudodekok-stegmeskpils”
  3. Terje Wenaas  Buckhaugens am. Tsjekker

Lys ale: 

  1. Gahr Smith-Gahrsen  – ”Andrimne Mid-Atlantic IPA”
  2. Arild Tandberg – ”Sterk Bitter”
  3. Bjørn Magne Idland & Merete Antonsen – ”Lazy Bastard Ale”

Mørk lager: 

  1. Tore Bjørgo – ”Svarte Natta III”
  2. Geir Johnsen – ” Salvøy Dunkel”
  3. Vemund Jensen & Tom Alfred Øimo – ”Wundebayer”

Mørk ale: 

  1. Trygve Torsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Havrestaut”
  2. Gahr Smith-Gahrsen – ”Andrimne Extra Stout”
  3. Andreas Hegermann Riis – ”Poporter”

Sterk spesialøl: 

  1. Trygve Torsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Nyttårsbokk”
  2. Olav Nome – ”Belgisk Dubbel”
  3. Bjørn Magne Idland & Merete Antonsen – ”Old Stoner”

Publikumsfavoritt: 

  1. Stig Lundh – ”Stout”
  2. Stig Lundh – ”IPA”
  3. Yngve Ydersbond – ”Lechtes Weizen”

Etikettkonkurransen: 

  1. Svein & Andreas Bjonge – ”Mailbox II Bitter”
  2. Trygve Thorsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Morgendugg”
  3. Andreas Hegermann Riis – ”Pale Male Ale”

Ølet til Trygve Torsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Havrestaut”, fikk høyest poengsum totalt i flaskekonkurransen, og ble dermed kåret til "Årets hjemmebrygg". 

Følgende øl gikk som de tre beste videre til Skandinavisk Mesterskap i hjemmebrygging, som arrangeres i Århus 18. mai: 

  • Trygve Torsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Havrestaut”
  • Trygve Torsteinsen & Rune Arnesen – ”Holmen Graa Nyttårsbokk”
  • Olav Nome – ”Belgisk Dubbel” 

Fullstendige resultatlister i flaskekonkurransen, publikumsfavoritt, dommerskjemaer og etikettkonkurransen finner du her.