Pressemelding resultater NM i hjemmebrygging 2010

Lørdag 20. mars ble Norgesmesterskapet i hjemmebrygging 2010 arrangert på Månefisken i Oslo. Frammøtet på arrangementet var svært godt, med 455 besøkende, (nesten 100 mer enn i fjor).
Publikum fikk smake på hele 33 forskjellige typer hjemmebrygget fatøl, servert av bryggemesterne personlig, og fikk anledning til å stemme på hvilket øl de mente var best.
 
Deltakelsen i flaskekonkurransen slo alle tidligere rekorder; Med totalt 150 forskjellige øl (mot 82 øl i 2009) ble det hard konkurranse om hvilke øl som stakk av med seieren i de fem (etterhvert utvidet til ni) ulike klassene det ble konkurrert i. Dommerne på finaledagen (Ole Richard Lund, Lars Marius Garshol, Espen Smith, Christian Ødegård, Frank Werme og Amund P. Arnesen) kom fram til følgende verdige vinnere:

Lys lager:
1. Rune Arnesen og Ove Krokeide (Bergen) – "Holmen Graa Maibokk"
2. Tore Bjørgo (Asker) – "Pilsner IX"
3. Per Gulbrandsen (Ulset) – "Bohemian pilsner 2"

Mørk lager:
1. Erlann Eldorsen (Bodø) – "Smoke on the Water"
2. Jan Halvor Fjeld (Skien) – "Marsøl"
3. Tore Tverå (Ølen) – "Kveld i skuten"

Amerikansk lys ale:
1. Shea-Arne Engevik (Narvik) – "IPA of the Great Apocalypse"
2. Jan Halvor Fjeld (Skien) – "Speidel IPA 2010"
3. Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen (Oslo) – "Rug-APA"

Øvrig lys ale:
1. Tor G Andreassen og Børge Antonsen (Rognan) – "Myra Wit"
2. Øyvind Gulbrandsen (Kolsås) – "Garm ESB"
3. Tore Tverå (Ølen) – "Pale 1"

Porter og stout:
1. Jon Sandvik (Hakadal) – "Hake's Stout"
2. Egil Ovesen og Jan Magnus Dahle (Stavanger) – "Holmen Oatmeal Stout"
3. Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen (Oslo) – "Brown Porter"

Øvrig mørk ale:
1. Jan Halvor Fjeld (Skien) – "American Weastcoast Amber Ale"
2. Steinar Andersen (Andenes) – "Stjørdalsporter"
3. Tor G Andreassen og Børge Antonsen (Rognan) – "Myra JuleAle"

Imperial stout og sterk porter:
1. Tore Bjørgo (Asker) – "Royal Imperial Stout"
2. Øyvind Gulbrandsen (Kolsås) – "Garm Havrestout"
3. Brede Venås (Ålesund) – "Kokkens Stout"

Belgisk sterkt spesialøl:
1. Huub Huijs (Lora) – "Pius X"
2. Svein T Svendsen (Kristiansand) – "Den Mørke Abbedisse"
3. Håvard Syse (Lesja) – "JuleDobbel"

Øvrig sterkt spesialøl:
1. Jan Halvor Fjeld (Skien) – "Humlehelvete (Pliny goes to Telemark)"
2. Lars Støre Gullichsen og Jørn Gunnarson Anderssen (Trondheim) – "#50"
3. Kai Berthelsen (Eydehavn) – "Eydehavner Sørlandssommer Spesial"

Gratulerer de heldige vinnerne, som kunne motta premier fra utstyrs- og råvareleverandøren Petit Agentur A/S. De premierte får gavekort på 1000, 800 og 500 kr for henholdsvis 1., 2. og 3.-plass.

Publikumsfavoritt:
1. Andreas Hegermann Riis (Lørenskog) – "Helhvete"
2. Olav Martin Bråtveit og Sigmund Melberg (Hafrsfjord) – "All in 4U International Pale Ale"
3. Olav Martin Bråtveit og Sigmund Melberg (Hafrsfjord) – "Hulder Ale Versjon 3"

Etikettkonkurransen:
1. Solveig Nekstad Flem (Lørenskog) – "Helhvete"
2. Phonebooth Brewery (Skui) – "Jumping Dog ESB"
3. Stephan Brown og Carl Christian Engum (Oslo) – "Tacoma IPA"

Sponsor Petit Agentur A/S stod også for raus sponsing av premiene i klassen Publikums Favoritt, nemlig gavekort på 300 kroner til plassene 4-10, mens plassene 1, 2 og 3 ble premiert med gavekort på henholdsvis 2000, 1500 og 1000 kr. Alle første 15 fikk et nytt corneliusfat på 9 liter, kjøpt av Norbrygg for en hyggelig pris hos sponsoren.

Ølet til Jan Halvor Fjeld (Skien) – "Humlehelvete (Pliny goes to Telemark)" ble av dommerpanelet kåret til beste øl uansett klasse, og stakk dermed av med tittelen "Årets hjemmebrygg". I år, som i fjor, vil vinnerølet, som en del av premien, bli brygget hos grimstadbryggeriet Nøgne Ø.

De tre beste ølene i konkurransen, uavhengig av klasse, vil også bli sendt videre til skandinavisk mesterskap i hjemmebrygging, som arrangeres under Ølfestival København, den 6., 7. og 8. mai. Følgende øl blir sendt videre som Norges deltakere:
 
1. Jan Halvor Fjeld (Skien) – "Humlehelvete (Pliny goes to Telemark)"
2. Tore Bjørgo (Asker) – "Royal Imperial Stout"
3. Shea-Arne Engevik (Narvik) – "IPA of the Great Apocalypse"
 
NM i hjemmebrygging 2010 ble arrangert av Norbrygg.