Årets hjemmebrygger: Andreas Högfeldt

Årets NM i hjemmebrygging bærer preg av øl med høy kvalitet – bryggere har brygget, lokale arrangører har pakket opp hundrevise av pakker og sortert flasker og dommerne har dømt.  Nå er resultatene klare, og vi kan gratulere Andreas Högfeldt med tittelen Årets hjemmebrygger 2018 med ølet «Highland diet». Ølet er en perfekt skotsk ale på 3,7% som det blir spennende å smake på for oss alle når den har blitt brygget hos Nøgne Ø.

2. plass ble tatt av Svein Fugelsnes med en moderne lys lager, og 3. plass ble kapret av Einar Michelsen med en engelsk strong bitter.

Vi kan også gratulere en mengde andre vinnere med meget gode øl:

Klasse Plass Nummer Navn Klasse Brygger
A – Lys lager 1 5601 Lemon lager 1A Moderne lys lager Svein Fugelsnes
A – Lys lager 2 1538 Tveite Bryggepils 1E Münchener helles Arne Mo
A – Lys lager 3 260 /it ‘k?mz in ‘paints/ 1B Internasjonal lager Torkel Haugan Hansen
B – Mørk lager 1 5434 Julekveld 3C Doppelbock Per Arne Nonsvik
B – Mørk lager 2 5536 Terminator 3B Bock Thor Anders Hovland
B – Mørk lager 3 6378 BNB 106 PaaskeSkiTur 2C Märzen Rolf Bakke
C – IPA 1 9379 Beastiest mode IPA 6B Amerikansk IPA Odin Lein Strand
C – IPA 2 2892 HIPSTER JUICE 6E New England IPA Øyvind Tveit
C – IPA 3 3919 Bjørnetjeneste 6B Amerikansk IPA Hans-Pål Brekkås
D – Lys ale 1 5889 London Pride 4C Engelsk strong bitter/Engelsk pale ale Einar Michelsen
D – Lys ale 2 3524 NewYear RyePA 4E Amerikansk pale ale Arne Marius Haugen
D – Lys ale 3 3196 Røde Pimpernell 4H Irsk rød Stein Norem Wisted
E – Mørk Ale 1 1913 Highland Diet 5E Skotsk ale Andreas Högfeldt
E – Mørk Ale 2 256 BarleyMind 9A Engelsk barley wine Espen Kalstad
E – Mørk Ale 3 5559 Raging Body 9A Engelsk barley wine Bjarte Nataas
F – Porter/Stout 1 2260 Baltisk porter 9D Baltisk porter Lars Johan Ulveseth
F – Porter/Stout 2 1847 Svartalfarheim 9C Foreign extra stout Sverre Bech-Sjøthun
F – Porter/Stout 3 2194 Svart Eliksir 8A Dry stout Håkon Bugge
G – Imperial 1 7851 Høllen Humle Trøbbel 6C Imperial IPA Daniel Stamnes
G – Imperial 2 7964 eyeStout 9E Imperial stout Joar Eitrheim
G – Imperial 3 8936 Birger Eriksen 9E Imperial stout Michael Dahlen
H – Belgisk 1 482 Tøyen gårdsøl 10D Saison Andreas Rosén
H – Belgisk 2 3391 Belgisk Blonde 10A Belgisk blond Eirik Nygård
H – Belgisk 3 4064 Tripel 10B Lys sterk belgisk ale Frode Elias Synnes
I – Spesial 1 3335 Orange Mohawk 7C Belgisk wit Kurt Haugen
I – Spesial 2 6781 Oude donker blonde 12C Flamsk rød Einar Michelsen
I – Spesial 3 3614 Wage Wit 7C Belgisk wit Petter Buhagen

Årets finalejury besto av Ingrid Skistad, Tore Nybø, Geir Hovind og Jan Petter Arnesen.

Dommerskjemaene fra finalen kan du finne her, samt flightskjema.

Tusen takk til alle som har hjulpet til med NM. Det er utrolig mye logistikk som skal til, og uten dere hadde ikke dette gått. En stor takk retter vi også til sponsorene våre for årets NM-premier og reisestipend, Ølbrygging.no og Vestbrygg!

Vi ønsker Andreas, Svein og Einar lykke til i Skandinavisk mesterskap i Danmark 2. juni.