Pressemeldingen resultater NM2009

Lørdag 28. mars ble ølbryggernes store festforestilling arrangert på Studentersamfunnet Bislet i Oslo; Norgesmesterskapet i hjemmebrygging 2009. Det var svært god oppslutning om arrangementet med 360 besøkende, nesten enda 100 mer enn i fjor.

Publikum fikk smake på hele rekordbrytende 50 forskjellige typer hjemmebrygget fatøl, servert av bryggemesterne personlig, og stemte frem sine favoritter.

Samtidig vurderte dommerpanelet (Olaug Flakne, Atilla Thuroczy og Frank Werme) et større antall innsendte flaskebrygg i fem forskjellige klasser. Et rekordantall på 83 brygg deltok i flaskekonkurransen.

Resultatene ble slik:

Lys lager:

1 Rune Arnesen – "Holmen Graa Maibock"
2 Tore Bjørgo – "Pilsner VII"
3 Anders Fagerhaug – "Pretty close to Urquell"

Lys ale:

1 Morten Jonassen – "Golden Novice pale ale"
2 Roar Øimo – "Mors Beste" 
3 Morten Jonassen – "Nybegynnertåke"

Amerikanske lyse ale:

1 Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen – "Cascade pale ale"
2 Geir Ove Grønmo – "Grove Amerikansk Pale ale"
3 Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen – "Centennial Pale Ale"

Mørk ale:

1 Trygve Torsteinsen – "Holmen Graa Havrestaut"
2 Anders Christensen og Steinar Hamre – "St. Richards Ale"
3 Geir Johnsen – "Salvøy Mild"

Mørk lager:

1 Erlann Eldorsen – "Up in smoke"
2 Tore Tverå – "München Dunkel"
3 Tore Bjørgo – "Bayer 1"

Sterk spesialøl:

1 Gahr Smith-Gahrsen – "Andrimne Barley Wine"
2 Rune Arnesen – "Holmen Graa Vinterøl"
3 Rune Arnesen – "Holmen Graa Nyttårsbock"

Publikumsfavoritt:

1 Margit Ulriksen, Birgitta M. Skavoll m fl – "Brilleøl"
2 Yngve Ydersbond og Torbjørn Ness – "Den røde flamme"
3 Geir Ove Grønmo – "Inperial Kölsch" 

Etikettkonkurransen:

1 Svein & Andreas Bjonge – "Uncle Dunkel"
2 Fredrikstad Haandbryggerlaug – "Teddy Beer"
3 Andreas Hegermann Riis – "IRA"

Ølet til Gahr Smith-Gahrsen – "Andrimne Barley Wine", fikk høyest poengsum totalt i flaskekonkurransen, og ble dermed kåret til "Årets hjemmebrygg". Som del av hovedpremien vil ølet bli brygget hos Nøgne Ø sammen med vinneren.

Følgende øl gikk som de tre beste videre til Skandinavisk Mesterskap i hjemmebrygging, som arrangeres i Danmark i løpet av våren:

1 Gahr Smith-Gahrsen – "Andrimne Barley Wine"
2 Erlann Eldorsen – "Up in smoke"
3 Bjørn Magne Idland og Merete Antonsen – "Cascade pale ale"

NM i hjemmebrygging 2009 ble arrangert av Norbrygg.

Rull til toppen